Co jsou to podílové fondy?

Jestliže jste nikdy předtím o podílových fondech neslyšeli, nebo slyšeli, ale nemáte ponětí, o co se jedná, nezoufejte, určitě nejste sami.
Podílové fondy jsou ve své podstatě fondy zřizované investičními společnostmi. Nemají podobu právnické osoby, tou zůstává pouze investiční společnost, která fond zakládá. Do takovýchto fondů má kdokoli možnost investovat a stát se tak investorem podílového fondu. Vzhledem k tomu, že počty takovýchto investorů mohou být vysoké, nazývá se investování do podílových fondů investováním kolektivním.

Jak podílové fondy fungují?

Investování do podílových fondů nemusí být nijak těžké. Stačí zažádat o získání podílu a investovat potřebnou částku. Každá investiční společnost má nastaveny limity pro minimální vklady pro své podílové fondy jinak. Někde stačí jako vklad pět set korun nebo méně, někde budete muset přidat na několik tisíc. Podílové fondy tedy otevírá investiční společnost a spravují je profesionální finanční manažeři, kteří disponují znalostmi potřebnými pro dobré investování. Není tedy třeba, abychom všemu, co se našich peněz ve fondech dotýká, rozuměli stoprocentně i my. Nemusíme se tak v otázkách finančního rozhodování obracet na finanční poradenství. Samozřejmě, že nějaké informace bychom mít měli, abychom si podle nich mohli v prvé řadě vybrat nám vyhovující fond a dále abychom alespoň zhruba tušili, zda nám strategie investování fondu vyhovuje. Například pokud se podílové fondy rozhodnou svou dosavadní strategii investování, kvůli které jsme si je vybrali, opustit a zvolit jinou.

Podílové fondy – investování

Jestliže jsme se rozhodli, že chceme investovat a využít k tomu podílové fondy, pak si v prvé řadě musíme vybrat ten, který nám bude nejvíce vyhovovat. Existuje celá řada podílových fondů, které se liší svým typem. Tedy většinou způsobem investování a tím, do čeho investují.